Vuosi 2025

15.4. Kevätkokous

Kymenlaakson kansallinen senioripiiri ry:n kevätkokous pidettiin 15. huhtikuuta 2025 Myllykoskella Kulttuuritalo Wanhassa Rautakaupassa, joka on tunnelmallinen kulttuuri- ja tapahtumakeskus kirjakauppoineen, kahviloineen ja taidegallerioineen. Kokouspaikka sai osallistujilta paljon kiitosta inspiroivasta ympäristöstään ja lämminhenkisestä ilmapiiristään. 

Kokouksessa hyväksyttiin vuoden 2024 toimintakertomus ja tilinpäätös. Keskustelussa nousi esiin tarpeita toiminnan sopeuttamiseen ja kehittämiseen muuttuvassa toimintaympäristössä. 

Tilaisuus sujui hyvässä hengessä ja rohkaisi osallistujia jatkamaan aktiivista työtä piirin yhteiseksi hyväksi.

13.2. Elämäniloa ja voimaa - kiertuekiertue Kouvolassa

Kansallisen senioriliiton Elämäniloa ja voimaa -kiertue päättyi Kouvolan kaupungintalolla, missä tapahtuma kokosi yli 160 osallistujaa eri puolilta Kymenlaaksoa. Apulaiskaupunginjohtaja Tuukka Forsell ja Senioriliiton puheenjohtaja Kari Kantalainen toivottivat väen tervetulleeksi, ja asiantuntijapaneeli keskusteli ikäihmisten palveluista. Kotkan seniorit ry palkittiin Vuoden senioriyhdistyksenä, ja osallistujat tutustuivat järjestötoimintaan sekä paikallisiin palveluihin. Päivän päätteeksi taiteilijat Päivi Mäkinen ja Veli-Matti Friman johdattivat yleisön musiikin maailmaan. Kiitos kaikille osallistujille, puhujille ja järjestäjille – tapahtuma tarjosi tietoa, kohtaamisia ja iloa!